38-my coroczny Bal Polonez w Miami

The 38th Annual International Polonaise Ball

1663-1

“Polska to muzyka, muzyka to miłość, miłość to Bóg” tymi słowami Pani Blanka Rosenstile uroczyście rozpoczęła 38-my coroczny Polonez Bal w Miami zadedykowany 200-nej rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego pianisty Fryderyka Chopina.

30 stycznia 2010 roku w historycznym Surf Club w Miami Beach Amerykański Instytut Polskiej Kultury z Panią Blanka Rosenstile na czele po raz kolejny uhonorował polska kulturę. Ta ogromna gala przyciąga co roku najwybitniejsze sławy polskiej, polonijnej ale także międzynarodowej elity społecznej. Corocznymi gośćmi sa miedzy innymi Pan Prezydent Lech Wałęsa, Książę Etiopii Ermis Sahle- Selassie, Jego Wysokość Krol Rwandy Kigeli V, Księżniczka Szwedzka Marianne Bernadotte czy osobisty wysłannik Portugalskiej rodziny królewskiej HRH Don Duarte Pio de Braganca. Księżna Barbara Pagowska-Cooper. Nie sposób tu wymienić wszystkich zaszczytnych gości którzy na ten wieczór zjeżdżają z całego świata aby wyrazić swoje poparcie dla osiągnięć polskiej kultury i nauki. Trzeba tu również wspomnieć o osobistych listach i gratulacjach i życzeniach przesyłanych od głów Państw zarówno ze starego jak i nowego kontynentu.

Lech Walesa, Marcin Chumiecki, Mike Smith, Stefano Tomaselli

Polska Misja po raz pierwszy miała zaszczyt uczestniczyć w tym prestiżowym wydążeniu Polonijnym. Wagę naszego uczestnictwa podkreślił fakt ze Pani Blanka Rosenstile osobiście przekazała mi zaproszenie na tegoroczny bal, co dało mi wspaniała okazje reprezentacji Polskiej Misji i Detroickiej Polonii. Od ponad roku bardzo aktywnie współpracuje z Biblioteka Walter P. Reuther przy Uniwersytecie Wayne State z Detroit. Od kilku miesięcy pracujemy nad wspólnym projektem wystawy poświeconej Solidarności i samemu Prezydentowi Lechowi Wałęsie. Bez zastanowienia zaprosiłem dyrektora pana Mika Smitha jako mojego gościa aby bliżej zapoznał się z nasza społecznością i kultura. Pani Blanka Rosenstile przedstawiła mnie również do innego projektu który omawialiśmy kilka dni wcześniej i również bez wahania pozwoliłem sobie zaprosić te osoby na bal (Stefano Tomaselli, Producent, Kompozytor nowego projekty Poezji Jana Pawla II “Tryptyk Rzymski” w wykonaniu Placido Domingo wraz z narzeczona Tiffany).

Szanowni czytelnicy od pierwszych chwil przybycia na miejsce tej wspanialej gali będąc z moimi gośćmi musze przyznać ze po raz pierwszy od czasu przyjazdu do USA ponad 10 lat temu byłem ogromnie dumny ze swojego polskiego pochodzenia. Od samych drzwi wejściowych po ostatni taniec wieczoru każdy gość jest traktowany co najmniej jak członek rodziny królewskiej. Oprawa, przygotowanie i obsługa ze strony Instytutu jest godna pozazdroszczenia przez każda instytucje polonijna w tym kraju i tu chyle czoła pani Beacie Paszyc która jako bezpośredni asystent Pani Blanki wkłada w to cale swoje polskie serce i profesjonalne umiejętności organizacyjne.

Wykorzystując ta okazje chciałbym tu serdecznie podziękować za gościnę, za przyjecie moich gości w sposób jak sami stwierdzili nigdy do tad się nie spotkali, i za fakt poczucia dumu którym zostałem napełniony. Szczerze polecam aby każdy z nas chociaż raz miał okazje uczestniczyć w tak wspanialej uroczystości jakim jest coroczny Polonez Bal, a Pani Blanka powinna zostać Polskim Ambasadorem Kultury w Stanach Zjednoczonych.

Marcin Chumiecki